rynna deszczowa

Czym jest hydroizolacja budynku?

Każdy budynek zarówno mieszkalny, jak i użytkowy, wymaga dodatkowego zabezpieczenia, które ochroni go przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. W tym właśnie celu stosuje się hydroizolacje oraz różnego rodzaju akcesoria hydroizolacyjne, które odpowiadają za zabezpieczenie powierzchni, ale także elementów konstrukcyjnych przed wodą oraz zawilgoceniem. 

Rodzaje hydroizolacji oraz ich właściwości 

Wyróżnić możemy kilka rodzajów hydroizolacji, które dzielą się ze względu na właściwości danego materiału. Z tego też względu do tworzenia hydroizolacji wykorzystuje się materiały takie jak:

  • Materiały bitumiczne – najczęściej wykorzystywane do tworzenia hydroizolacji “lekkiej”, są one podatne na działanie ujemnych temperatur. 
  • Materiały mineralne – dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest stworzenie bezspoinowej powłoki hydroizolacyjnej. Z tego rodzaju izolacją możemy się spotkać w pomieszczeniach narażonych na wilgoć oraz nadmiar pary wodnej np. łazienki czy baseny publiczne. 
  • Materiały wykonane z tworzyw sztucznych – przeznaczone do wykonania hydroizolacji przeciwwodnej. Najczęściej przybierają formę folii lub odpowiednio zabezpieczonej przed korozją blachy. 

W ostatnim czasie, głównie ze względu na pojawienie się wielu dodatkowych akcesoriów hydroizolacyjnych, wyróżnia się również podział na materiały bezszwowe oraz materiały rolowe. Materiały te posiadają różne właściwości takie jak np. odporność na działanie zmiennych temperatur i uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, każdy z wymienionych materiałów izolacyjnych posiada różny stopień ochrony przed wodą oraz wilgocią. Dlatego, przed dokonaniem zakupu danego materiału, należy dokładnie przeanalizować potrzeby budynku oraz parametry materiałów izolacyjnych. 

Jaki rodzaj hydroizolacji wybrać? 

Wybór rodzaju hydroizolacji powinien być uzależniony od potrzeb klienta, ale również przeznaczenia. To na co należy zwrócić uwagę to przede wszystkim stopień obciążenia ilością wody lub wilgoci w wybranym miejscu, sposób użytkowania budynku, rozmiar, kształt oraz zabezpieczenia budynku oraz ogólny stan budynku, który może mieć wpływ na nieszczelność czy nieprzywieranie hydroizolacji.