Czym jest różnowzroczność i jak sobie z nią radzić?

Różnowzroczność, fachowo nazywana anizometropią, to mało popularna wada wzroku. Jak sama nazwa wskazuje, różnowzroczność polega na tym, że obraz oglądany siatkówką jednego oka widoczny jest w całkowicie innej odległości, niż w przypadku obrazu drugiego oka. Na skutek tego schorzenia, powstają zauważalne różnice w ostrości widzenia oczu, które są niezwykle trudne do odbierania przez główny ośrodek każdego organizmu czyli nasz mózg. Jak radzić sobie z anizometropią? Czy tego typu schorzenie da się wyleczyć? Informacje na ten temat, znajdziesz w poniższym artykule!

Skąd bierze się różnowzroczność? 

Różnowzroczność ma ogromny wpływ na to, jak nasz mózg odbiera widziany przez nasze oczy obraz. Wada ta wymaga korekty, dzięki której zniwelujemy różnice pomiędzy jednym okiem, a drugim. Osoby, które borykają się anizometropią, nie są w stanie odbierać obrazu za pomocą obu oczu jednocześnie, przez co odbieranie prawidłowego obrazu jest wręcz niemożliwe. Różnowzroczność powstaje na skutek różnic pomiędzy okiem lewym, a okiem prawym, która pojawiają się z czynników wrodzonych lub nabytych np. na skutek przebytych chorób, urazów lub operacji. 

Jakie są objawy różnowzroczności? 

Anizometropia to wada wzroku, która w wielu przypadkach nie jest związana z odczuwalnymi objawami, przez co bardzo trudno jest ją ustalić. Do najczęstszych i równocześnie najgorszych dla pacjentów, objawów różnowzroczności zaliczamy:

  • dyskomfort podczas patrzenia zarówno blisko, jak i w dal,
  • pogorszenie wzroku,
  • podwójne widzenie obiektów, 
  • problemy z orientacją. 

 

Czy różnowzroczność można wyleczyć? 

Różnowzroczność nie należy do najczęściej występujących wad wzroku. Im szybciej wykryje się tego typu problemy ze wzrokiem, tym lepiej dla pacjenta, ponieważ tylko dzięki szybkiej reakcji i pomocy specjalisty możliwe jest jej ustabilizowanie. Na całe szczęście, dzięki rozwojowi technologii, okuliści mogą dobrać odpowiednie leczenie również dla osób, u których różnowzroczność jest już w stanie zaawansowanym.