W szkole poznajemy definicje tj. spadek, zachowek, długi spadkowe czy dziedziczenie ustawowe. Pomimo znajomości prostych definicji sam proces dziedziczenia w określonych sytuacjach bywa bardzo skomplikowany. Dlatego dobrze zapoznać się z wiedzą, która wyjaśni wiele kwestii. W tym artykule przedstawiamy podstawowe zagadnienia związane z prawem spadkowym.
Co powie prawnik – prawo spadkowe
Prawo spadkowe kształtuje zasady dziedziczenia. Osoba przygotowująca testament może sporządzić dokument zawierający zapisy zwykłe lub zapisy windykacyjne. Zapis w ujęciu prawnym jest obciążeniem masy spadkowej na rzecz osoby, która otrzyma testament. W Polsce najczęściej stosowane są zapisy testamentowe. Główny problem w kwestii dziedziczenia wynika przez zachowek. Zachowek to w najprostszym ujęciu pieniężne świadczenie, które przysługuje osobom, otrzymującym po zmarłym majątek z mocy ustawy, jednak zostały pominięte przez testament.
Jeśli życie postawi nas przed pewnymi dylematami, warto skorzystać z usług prawnika. Czy w kwestii dziedziczenia ma wiedzę każdy prawnik? Prawo spadkowe to jedna ze specjalizacji, które może posiadać prawnik w naszym mieście. Najlepiej zapoznać się z ofertą i cennikami na stronach internetowych. W artykule wspomnieliśmy o prawie ustawowym. Zapewne w głowach wielu czytelników pojawiło się pytanie: co to dziedziczenie ustawowe? Prawo spadkowe określa spadkobierców ustawowych. W pierwszej kolejności do dziedziczenia ma prawo najbliższa rodzina.