Fartuch medyczny jako istotna część odzieży specjalistycznej

Fartuch medyczny jest tą częścią garderoby pracowników szpitala, który najbardziej charakterystycznie wpisał się w kanony wszelkich placówek medycznych. Popularny od bardzo wielu lat i kojarzony z pracą ochrony zdrowia. Dzięki temu wszystkiemu, obecne stał się obowiązkowym wyposażeniem, którego warto mieć po parę sztuk w zanadrzu.

Fartuch medyczny w XIX wieku był czarny. Zobaczyć to możemy na rycinach z tamtych czasów. Z kolei wraz ze wzrostem świadomości chorobowej i rozwoju technologii, XX wiek okazał się przełomowy pod tym względem. Właśnie w tym okresie najbardziej rozrosła się wiedza o drobnoustrojach, które mogły przenosić się wraz z ubraniami. Pojawiła się wówczas ochronna odzież medyczna, która składała się z białych fartuchów, masek oraz czepków, wykonanych z grubego materiału. Często były poddawane wysokiej temperaturze w celach dezynfekcyjnych.

Jakie jest zadanie fartucha medycznego?

Fartuch medyczny nie bez powodu ma jasną barwę. Może być nie tylko biały, ale także jasnoróżowy, beżowy lub niebieski, jednak przeważnie utrzymany w jaśniejszej kolorystyce. Ma to na celu szybkie zauważenie zanieczyszczeń, które mogą się okazać niebezpieczne dla zdrowia. Jeżeli odzież byłaby ciemna, trudniej spostrzec zabrudzenia, które mogą przenosić zaraźliwe patogeny i spowodować jeszcze więcej chorób. Właśnie z tego powodu kluczowym zadaniem fartucha medycznego jest dbanie o bezpieczeństwo zdrowotne lekarzy.

Fartuchy dodatkowo pokazują, kto jest pracownikiem placówki i z kim można porozmawiać w razie potrzeby. Dodatkowe kieszenie zapewniają miejsce na przechowanie akcesoriów, takich jak długopisy, recepty lub stetoskop. Przydają się także w chłodniejsze dni, ponieważ stanowią dodatkową warstwę ubrania. Fartuch medyczny ma nie tylko jedną ma cechę, lecz został tak stworzony, żeby odpowiadać na wiele potrzeb jednocześnie.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar fartucha medycznego?

Solidnie wykonany fartuch medyczny sprawdzi się podczas wszelkiej pracy medycznej i w żaden sposób nie będzie przeszkadzał w niesieniu pomocy. Wykonany starannie, tak żeby na lata pełnił swoją funkcję, nie będzie wymagał częstej wymiany. Jakość użytych materiałów oraz szycia jest kluczowa dla funkcjonalności produktu. Lekarze posiadają po kilka sztuk fartuchów w swojej garderobie, dzięki czemu zawsze przygotowani są do działania.

Podczas wyboru fartucha ze stron internetowych warto kierować się tabelkami rozmiarów, które producent może powinien udostępnić. Najłatwiej wybrać odpowiedni rozmiar, kierując się wcześniej noszonymi modelami. Kiedy nie ma takiej możliwości, można dokonać pomiarów swojej sylwetki. Najczęściej jest to obwód bioder, pasa oraz klatki piersiowej, a także długość wewnętrzna i zewnętrzna. Podczas mierzenia miarka nie może zbytnio uciskać ciała, ale musi do niego przylegać. Po wykonaniu tej czynności, wybierając rozmiar z tabeli, warto dodać parę centymetrów więcej, ponieważ da to gwarancję, że fartuch nie będzie zbytnio opinał ciała, co wiąże się z ograniczeniem ruchów.