Filtry do wody sznurkowe — jak działają, gdzie je stosować?

Przez lata powstały niezliczone sposoby na filtrację wody. Dzięki niej można oczyścić ją nie tylko ze sporej ilości zanieczyszczeń biologicznych oraz chemicznych, ale też wyłapać wszystkie odpady mechaniczne, które również dość skutecznie ją zanieczyszczają. Osoby mieszkające w domach jednorodzinnych w tym celu wykorzystują na przykład filtry do wody sznurkowe. 

Czym są i jak działają filtry do wody sznurkowe?

Służące do uzdatniania filtry do wody sznurkowe to specjalny rodzaj filtrów przeznaczony najczęściej do domowych studni. Ich przeznaczeniem jest filtracja zanieczyszczeń mechanicznych. Tych może być całkiem sporo i zaliczamy do nich tak proste rzeczy, jak na przykład muł, czy też ił obecny czasem w przydomowych studniach, ale też takie elementy jak piach lub płatki rdzy, które czasem znajdą się w starych rurach.

Filtr sznurkowy to najczęściej alternatywa dla filtra piankowego. Różnią się one oczywiście konstrukcją. Filtry sznurkowe są bowiem wykonane najczęściej z polipropylenu, a ich forma to po prostu sznurek, który został zawinięty na rdzeń. W ten sposób tworzy się dość skuteczne filtry do wody sznurkowe. 

Jak i gdzie stosować filtry do wody sznurkowe?

Filtry do wody sznurkowe stosuje się przede wszystkim w przydomowych studniach. Wymagają one bowiem dodatkowych systemów filtracyjnych z racji na to, że woda w nich nie była wcześniej dokładnie i wielokrotnie filtrowana przez miejskie wodociągi dysponujące ogromnymi systemami uzdatniania wody. 

Filtry te, które są czasem nazywane również wkładami sznurkowymi najczęściej wykorzystywane w jednej z części instalacji, która doprowadza wodę do domu ze studni. Na etapie wkładu sznurkowego usuwane są wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne. Zatrzymuje je właśnie wkład sznurkowy, który jednocześnie dobrze przepuszcza nawet wodę pod wysokim ciśnieniem. Najważniejsze w korzystaniu z filtrów sznurkowych jest to, by regularnie je wymieniać. Zazwyczaj zakup i montaż nowego filtra konieczny jest co około 3-6 miesięcy. Zależy to między innymi od zużycia wody.