Narkotyki były są i będą. To nie ulega żadnej wątpliwości. Choć w Polsce są nielegalne, coraz więcej osób, w tym także młodych, sięga po tę używkę. Niektórzy podnoszą się sami, inni szukają wsparcia.
Ważne jest, aby podejrzewając swoich bliskich o zażywanie środków odurzających, nie odsunąć się od nich. Takim ludziom trzeba pomóc. Jeśli zatem podejrzewacie, że ktoś z Waszych bliskich, kolegów, znajomych jest uzależniony – nie zostawiajcie go samego, pomóżcie mu.
Uzależnienie od narkotyków – jak je rozpoznać?
Zapewne wielu z Was zdaje sobie sprawę z faktu, że narkoman będzie ukrywał fakt, że jest uzależniony. Choć rozpoznanie powinno być postawione przez lekarza, jako normalny człowiek Ty również możesz skojarzyć niepokojące objawy, które doprowadzą do wizyty u specjalisty, a w konsekwencji leczenia, które oferuje niejeden ośrodek leczenia narkomanii. Zanim jednak zdecydujesz się na rozmowę o uzależnieniu z osobą, która bierze narkotyki, sprawdź dokładnie, czy występują u niej minimum trzy objawy z podanych poniżej:
- Nie przestrzega dawanych obietnic, że przestanie zażywać substancje odurzające;
- Czuje wzmożoną potrzebę zażywania narkotyków;
- Zaczynają pojawiać się u niej objawy abstynencyjne;
- Zażywa narkotyki pomimo tego, że wie, że szkodzą jej zdrowiu;
- Bierze coraz większe dawki;
- Nie zastanawia się nad konsekwencjami swoich czynów.
Jeśli choć trzy z podanych powyżej objawów zauważyłeś u bliskiej osoby, postaraj się namówić ją na wizytę u specjalisty, który oceni jej stan. Pamiętaj, że może się buntować, uznając, że nie jest uzależniona, twierdząc, że przyjmowanie narkotyków to tylko odskocznia od problemów, dobra zabawa, z której w każdej chwili może zrezygnować. Nie poddawaj się po pierwszej, drugiej i kolejnej próbie. Nie groź. Rozmawiaj z uzależnionym. Tylko w ten sposób możesz mu pomóc. Pamiętaj, że uzależnienie może mieć wpływ nie tylko na życie zawodowe, ale także rodzinne. Nie można zatem pozostawić narkomana samemu sobie.