Jak czyścić rośliny doniczkowe?

Aby zapewnić swoim roślinom doniczkowym odpowiedni rozwój, należy poddawać je regularnemu czyszczeniu. Istnieje wiele metod pielęgnacji roślin, a każda z nich może w znaczący sposób odświeżyć wygląd roślinki oraz korzystnie wpłynąć na jej wzrost.

Dlaczego warto czyścić rośliny doniczkowe?

W niektórych miejscach częstym widokiem są rośliny o zakurzonych liściach, które wyglądają na zapomniane. Należy pamiętać, że nie wystarczy regularnie podlewać roślinę, należy również czyścić jej liście z kurzu. Dlaczego? Kurz zatyka aparaty szparkowe roślin, przez co zahamowany zostaje proces fotosyntezy, a roślina przestaje rosnąć.

Metody czyszczenia roślin

Wybierając metodę czyszczenia, zwróć uwagę na rodzaj oraz wielkość rośliny, by nie uszkodzić jej liści poprzez zbyt intensywne mycie. Najpopularniejszym sposobem czyszczenia roślin jest wycieranie kurzu z liści za pomocą zwilżonej szmatki. Należy pamiętać, aby przygotować czystą wodę i często moczyć szmatkę podczas czyszczenia rośliny. Rośliny o niewielkich i delikatnych listkach możemy wyczyścić za pomocą spryskiwacza, pamiętając, aby nie pozostawić na nich kropel. Z kolei rośliny, których liście pokryte są włoskami, najlepiej czyścić, używając pędzelka.

Czy rośliny doniczkowe można myć pod prysznicem?

Oczywiście, że tak! Ta metoda jest szybka i przyjemna, nie tylko dla myjącego, ale też dla rośliny. Wkładamy rośliny do wanny lub brodzika i odkręcamy niewielki strumień letniej wody. Po umyciu suszymy rośliny, pamiętając, by nie stawiać ich w przeciągu. Warto pamiętać, że za kąpielami pod prysznicem nie przepadają rośliny pustynne.