Jak obliczyć podatek w Norwegii?

Coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych i nie ma co się dziwić, ponieważ w wielu krajach odnotowuje się o wiele wyższe dochody. Jednym z chętniej wybieranych krajów okazuje się Norwegia, ale warto wiedzieć, że tutaj również czekać nas będzie rozliczenie podatku. Jak to zrobić? Jak obliczyć podatek w Norwegii? Nasz tekst dostarczy Ci wielu przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Jakie podatki trzeba płacić w Norwegii? 

Rok podatkowy w Norwegii wynosi tyle samo, co w Polsce, więc od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku. Podobny czas mamy również na to, by rozliczyć podatek, ponieważ w Norwegii każdy podatnik ma czas do końca kwietnia. Tylko za co właściwie płaci się podatek norwegia? W Norwegii podatki zostały podzielone na dwa rodzaje: pośrednie oraz bezpośrednie. Pośrednimi podatkami nazywa się VAT oraz podatki akcyzowe i są one naliczane do towarów i usług w momencie ich wytwarzania, sprzedaży, eksportu bądź też importu. 

Bezpośrednimi podatkami nazywa się te, które trafiają prosto do urzędu skarbowego i do ich płacenia zobowiązane są zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Do podatków bezpośrednich można zaliczyć na pewno podatek od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób prywatnych, czy podatek od spadków i darowizn. Podatek bezpośredni to również podatek od nieruchomości i jest on nakładany przez niektóre gminy w Norwegii. 

Ile wynosi podatek w Norwegii?

Wysokość podatku w Norwegii zależy od progów podatkowych, na jakie się załapiemy. Jeśli zostaną przekroczone, to wtedy jako podatnicy jesteśmy zobowiązani do zapłaty wyższego podatku. Podobnie jest nie tylko w Norwegii, ale również w Polsce, czy w wielu innych krajach, więc nikogo z nas podatek norwegia nie powinien zaskoczyć. Jeśli chodzi o progi podatkowe, to w Norwegii wymienić można 4 progi. Przykładowo jeśli byśmy przekroczyli ten ostatni, to musielibyśmy liczyć się ze zwiększoną kwotą podatku o jakieś 16,2% (tak przynajmniej było w 2020 roku).

Jak obliczyć podatek w Norwegii?

Ogólne zasady mówią, że na każdym przedsiębiorcy spoczywa obowiązek płacenia podatku dochodowego od zysku firmy w wysokości 22%. Dodatkowo to właśnie przedsiębiorcy są zobowiązani do tego, by płacić składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości 11,4%. Jeśli zatrudniamy się w jakiejś firmie, to pracodawca odprowadza zaliczki od pensji pracownika na poczet podatku dochodowego. Jeśli chodzi o pozostałe kwestie, to rozliczyć podatek norwegia musimy we własnym zakresie i mamy na to czas do 30 kwietnia roku następnego roku rozliczeniowym. To, jak dokładnie wyliczymy podatek, zależy od nas, jak również od naszych preferencji. Jeśli stawiamy na proste rozwiązania, to na pewno warto skorzystać z kalkulatorów online. W tym przypadku jedyne, co musimy zrobić, to wpisać dochody brutto oraz koszty uzyskania przychodu uzyskane w całym roku podatkowym. Poza tym możemy także pomyśleć o usługach biura konsultingowego, zwłaszcza że w najlepszym z nich czeka na nas sztab wykwalifikowanych i doświadczonych osób.