wnętrze studni

Kiedy warto zlecić odwierty studni głębinowych?

Studnia głębinowa jest spotykana w budownictwie jednorodzinnym, działkowym, a często także do budownictwa produkcyjnego i gospodarczego. Kiedy najbardziej się przyda wiercenie studni głębinowych, dlaczego warto w to zainwestować?

Po pierwsze: niezależność

Własna studnia głębinowa oznacza przede wszystkim możliwość uniezależnienia się od dostaw wody przez publiczny system wodociągowy. Od czasu do czasu temu ostatniemu zdarzają się awarie, a niekiedy brak wody negatywnie może się odbić na przykład na uprawach w przypadku przedłużającej się suszy. Własne, niezależne od wodociągów źródło wody, zwłaszcza zdatnej do picia, oznacza dodatkowo, że gospodarz może być spokojny o stałą dostawę świeżej wody, co przy gospodarstwach rolnych nastawionych na hodowlę zwierząt może oznaczać często warunek konieczny codziennego, prawidłowego funkcjonowania.

Po drugie: koszty

Przedsiębiorstwa wodociągowe, z racji oczywistego monopolu na danym obszarze mogą stosować niezbyt uczciwą politykę cenową wobec swoich odbiorców. Wykonane odwierty studni głębinowych i założone własne pompy głębinowe w przykładowym gospodarstwie rolnym może praktycznie wyeliminować koszty związane z doprowadzeniem i obsługą wodociągową, zamiast tego kosztem staje się energia elektryczna, potrzebna do działania pompy. Pod tym względem własna studnia głębinowa zapewnia stałe koszty, które łatwo oszacować na podstawie licznika zużycia energii, oraz zapotrzebowania dziennego na wodę.