Kilka słów o sznurku

Kilka słów o sznurku

Sznurek jest tym, czego używamy niemal na każdym kroku. Przydaje się w domu do pakowania paczek, wiązania worków z warzywami, a nawet pakowania prezentów. Każdy musi być wytrzymały i odporny na działanie wilgoci. Dodatkowo powinien ładnie wyglądać, by przyciągać wzrok. Rodzajów sznurka jest wiele, a każdy z nich ma inne zastosowanie, dlatego też powstaje z różnych materiałów. Jakie włókna najczęściej wybiera producent sznurków? Dla jakich gałęzi przemysłu producent sznurków tworzy swoje liny czy powrozy?

Z czego można zrobić sznurek?

Sznurki i liny można zrobić z kilku, a nawet kilkunastu materiałów. Należą do nich:

  • skóra,
  • len,
  • konopie,
  • juta,
  • sizal,
  • poliamid,
  • nylon,
  • stalowe druty.

Z każdego ww. materiału powstaje inny rodzaj sznurka z innym zastosowaniem. Innymi materiałami, z których można zrobić sznurek, są bawełna oraz poliestru.

Do czego można używać sznurka?

Producent sznurków często oferuje przynajmniej kilkanaście typów sznura dla różnych gałęzi przemysłu m.in. rolnictwa, dla przemysłu mięsnego, do biura i do domu lub dekoracyjne. Każdy z nich wyróżnia się np. sposobem wykonania i splotek. Przykładowo sznurki do makram mają 3 sploty, dzięki czemu są odporne na bardzo duże obciążenia.

Sznurki do biura, które wytwarza producent sznurków, powstają np. z bawełny albo juty czy lnu. Sprawdzają się np. do przewiązywania bardzo dużych kartonów, przewiązania teczek z dokumentami do archiwizacji lub po prostu jako sznurki notarialne.

Sznurki używane w przemyśle mięsnym najczęściej powstają z materiałów odpornych na wilgoć. Są używane do np. wiązania maszynowego wędlin czy do podwiązywania półtusz.

Najlepszy polski producent sznurków

W wielu miejscach sznurek wysokiej jakości to podstawa. Dlatego warto wybrać producenta sznurków z renomą i ugruntowaną pozycją na rynku. Jedną z takich firm na polskim rynku jest Grzanpol. Firma powstała w latach 80. i już od ponad 40 lat zajmuje się produkcją sznurków wysokiej jakości. Fabryka znajduje się w Bukowinie, sznurki wychodzące spod z jej taśmy produkcyjnej podbiły serca klientów nie tylko jakością, ale i wyglądem.