Który rodzaj herbaty wybrać?

Herbata to bardzo popularny napój na polskich stołach. Pijemy ją do śniadania, serwujemy podczas rodzinnych przyjęć. Najchętniej sięgamy po czarną herbatę, jednak ten pochodzący z Chin napój ma wiele gatunków i odmian. Warto je poznać aby w pełni skorzystać z ich smaku i właściwości.

Herbata czarna

Herbata czarna jest zdecydowanie najpopularniejsza w Europie. Swój mocny smak i aromat zawdzięcza całkowitej fermentacji. Chętnie wybierane gatunki czarnej herbaty to Darjeeling oraz Yunnan. W wielu przypadkach czarną herbatę miesza się z innymi roślinami, w celu uzyskania nowego smaku. Znana w Polsce herbata Earl Grey jest mieszanką czarnej herbaty z bergamotką.

Herbata zielona

Herbata zielona jest uważana za jedną z najzdrowszych odmian tego napoju. Zdecydowanie najpopularniejsza jest w Azji, jednak w Europie też zyskuje wielu fanów. Od herbaty czarnej różni ją to, że nie jest poddawana procesowi fermentacji. To powoduje, że kolor zaparzonej zielonej herbaty jest inny od czarnej – zdecydowanie jaśniejszy, delikatnie zielony. Wśród popularnych gatunków zielonej herbaty są japońska Sencha i chiński Gunpowder.

Herbata czerwona i biała

Herbata czerwona pu-erh jest znana ze swoich właściwości wspierających spalanie tłuszczu i regulujących poziom cholesterolu. Jest to herbata aromatyczna, a jej kolor jej naparu jest ciemniejszy niż czarna herbata. Przeciwieństwem herbaty czerwonej jest herbata biała. Ten rodzaj herbaty powstaje z młodych liści, które nie podlegają fermentacji. Ze wszystkich herbat, biała ma zdecydowanie najdelikatniejszy smak i aromat.

Herbaty ziołowe

Warto wspomnieć też o herbatach ziołowych, które znane są ze swoich właściwości zdrowotnych. Warto zaopatrzyć się w herbatę miętową, która pomaga na trawienie oraz w herbatę z melisy, która pomaga zniwelować stres.

Zdecydowanie warto sięgać po różne rodzaje herbat, tak aby wybrać swoją ulubioną.