Miód Manuka – dlaczego jest taki zdrowy?

Apiterapia, czyli leczenie przy pomocy produktów pszczelich to bardzo popularna metoda pomocna przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach. W jej ramach stosuje się zarówno miód, pyłek pszczeli, pierzgę, propolis, mleczko pszczele a nawet jad. Jednym z najciekawszych i najlepszych stosowanych w apiterapii specyfików jest miód Manuka. Jego walory smakowe również mają swój wkład w jego popularność. Czym zatem jest ten rodzaj miodu i co wyróżnia go wśród wielu innych gatunków?

Miód Manuka – skąd pochodzi?

Ojczyzną miodu Manuka jest daleka i egzotyczna Nowa Zelandia. Tam właśnie rosną krzewy Manuka z pięknymi biało-różowymi kwiatami. To właśnie z nektaru zbieranego z tych kwiatów pszczoły produkują miód o wspaniałych właściwościach zdrowotnych. Miód ten charakteryzuje się ciemnym bursztynowym kolorem oraz bardzo intensywnym smakiem.

Właściwości zdrowotne miodów Manuka

Wszystkie miody mają całe mnóstwo właściwości zdrowotnych, których wręcz nie sposób wyliczyć. Miód Manuka tak samo, ale dodatkowo posiada unikalne cechy dzięki bardzo wysokiej zawartości metyloglikosalu(2-oksopropanol). To właśnie ten składnik odpowiada za wyjątkowo mocne działanie antybakteryjne miodu Manuka. Właśnie dlatego miód ten jest specjalnie polecany we wszelkich schorzeniach układu oddechowego oraz pokarmowego. Często jest także stosowany przy w walce z chorobami wirusowymi czy nowotworami. Świetne rezultaty osiągane są również w przypadkach schorzeń skóry oraz jej regularnej pielęgnacji.

Miód Manuka i preparaty z niego wytwarzane

Nowozelandzki miód z nektaru krzewów Manuka jest wykorzystywany w bardzo wielu preparatach zdrowotnych. Są to między innymi:

  • odmładzające i pielęgnujące kremy do skóry;
  • nawilżające maseczki do skóry;
  • antybakteryjne preparaty w aerozolu do gardła;
  • antybakteryjne cukierki;
  • olejki Manuka;
  • antybakteryjne mydła;

Przy wyborze samego miodu Manuka należy się kierować zawartością najważniejszej substancji czynnej, czyli wskaźnikiem MGO mówiącym o ilości metyloglikosalu zawartego w miodzie. Czym większy jest ten wskaźnik tym mocniejsze będzie działanie lecznicze miodu.