prawo rodzinne

Prawnik rodzinny – kim jest i co robi?

Prawo rodzinne to jedna z odnóg prawa cywilnego. Zajmuje się w znacznej mierze kwestiami rodzinnymi, czyli relacjami pomiędzy rodzicami a dzieckiem czy między samym małżeństwem, ale także zasadami alimentów, opieki nad potomstwem, podziału majątku oraz ustalaniem ojcostwa. Zawiązuje tematy w kategorii okołorodzinnej, a konkretnie – to wszystko wykonuje prawnik rodzinny.

Specjalizacje prawnika rodzinnego

Wykwalifikowany prawnik we właściwy sposób podejdzie do klienta. Tym bardziej że rodzina oraz sprawy z nią związane są często bardzo wrażliwe i potrzebują odpowiedniego wyczucia. Warto prowadzić z klientem rozmowę, ostrożnie naciskając na pewne struny, ale jednocześnie tak, by dostać prawdziwe informacje czy zdobyć zaufanie. Tyczy się to zarówno małżeństw, rodziców, jak i dzieci.

Przede wszystkim prawnik rodziny Wrocław pomoże złożyć odpowiednie dokumenty: między innymi wnioski w sprawcach małżeńskich, opiekuńczych, władzy rodzicielskiej, adopcji, rozwodu, separacji, alimentów, przyznania lub ograniczenia władzy rodzicielskiej i wiele, wiele więcej. Co więcej, pomaga także w poradach prawnych, zbieraniu potrzebnych informacji oraz mediacjach rodzinnych, czyli ogólnym reprezentowaniu klienta na danych etapach.

Pomoc prawnika rodzinnego

Przepisy odnośnie do prawa rodzinnego są zawarte w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, prawie cywilnym, ale także w innych ustawach. Jest to szerokie spektrum wiedzy oraz informacji, które prawnik musi posiąść, żeby sprawnie pomóc. Najważniejszą kwestią są stosunki między rodzicami a dzieckiem – czyli prawo do opieki, ustalenie władzy, alimenty, ale także między małżeństwem – rozwody, podział majątku, intercyzy, separacje. Dodatkowo taka pomoc dotyczy też przestępstw popełnionych przez małoletnich. Nie bez powodu należy szukać profesjonalnego podejścia − dział rodzinny jest bardzo rozbudowany.

Zasada, która tworzy bazę prawa rodzinnego, to dobro oraz bezpieczeństwo rodziny. Najważniejszą jednostką jest dziecko, które nie może samo o sobie decydować, więc jest przez wiele lat pod opieką innych. Następnie jest ochrona rodziny jako podstawy i kluczowej komórki wpływającej na życie w społeczeństwie. Z kolei na samym końcu znajduje się niezależność stosunków rodzinnych względem finansowych. Odnosi się do ogólnego dobra rodziny, jednakowo pod względem materialnym.

W wielu przypadkach prawnik rodzinny Wrocław będzie kluczowym elementem, a jego wsparcie okaże się bardzo przydatne. Pomoże w danych sprawach, ale także obiektywnie spojrzy na temat, doradzi, udzieli fachowego wsparcia w tych ciężkich chwilach. Szczególnie gdy relacje pomiędzy członkami do najłatwiejszych nie należą.