Ropień zęba – dlaczego nie powinniśmy go bagatelizować?

Próżno jest szukać pośród schorzeń jamy ustnej przypadłości równie nieprzyjemnej, co ropień zęba. Pojęciem tym określamy zmianę, do której dochodzi przy wierzchołku korzenia zęba wskutek rozwijającego się procesu chorobowego. Najczęstszą przyczyną kumulacji ropy jest tu nieleczona próchnica, obnażająca miazgę zęba i czyniąca ją podatną na działanie bakterii, obecnych w jamie ustnej. Zakażenie przechodzi wówczas na tkanki okołowierzchołkowe, prowadząc tym samym do stopniowego obumierania zęba i rozwoju stanu zapalnego. Wówczas to dochodzi do kumulowania się ropy, co prowadzi do nasilającego się bólu. W niniejszym artykule przybliżymy temat leczenia tego schorzenia.

 

Jak wyleczyć ropień?

 

Ponieważ ropień zęba jest już poważnym powikłaniem, towarzyszącym zaawansowanym zmianom próchnicowym, na niewiele zdadzą nam się tu domowe sposoby. Co więcej, dolegliwości, towarzyszące jego obecności, nie pozwalają na cieszenie się życiem. Silny, pulsujący ból skutecznie zaburza naszą koncentrację i spędza sen z oczu. Do tego dochodzi uczucie gorąca i dreszcze, nieprzyjemny oddech, obrzęk dziąseł i twarzy oraz nadwrażliwość zębów. W takim przypadku, pomoże nam wyłącznie dentysta.

Jeśli ropień zęba zaskoczył nas w niedzielę lub święta, możemy udać się na pogotowie. Prywatne gabinety, jak chociażby legnicki NOVAMED, są bowiem czynne całą dobę, dysponując przy tym najnowocześniejszym sprzętem, zapewniającym szybkie i bezbolesne leczenie. Podstawowym zabiegiem jest tu nacięcie ropnia, przynoszące natychmiastową ulgę wskutek odpływu ropy. W przypadku, gdy ropa nie chce wypłynąć samoistnie, lekarz przeprowadzi drenaż ropnia. Pamiętajmy jednak, że tego typu procedury mają na celu zwalczyć jedynie bolesną zmianę. Jej przyczynę, czyli chory ząb, trzeba będzie wyleczyć z kolei później, na ogół poprzez leczenie kanałowe.