Jak dowodzą badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców, osoby w średnim wieku spożywają wysokoprocentowe trunki w znacznie większych ilościach niż te, które zalecają lekarze.
Uważaj, ile pijesz
Skutki nadmiernego picia alkoholu być naprawdę druzgocące dla ludzkiego organizmu, dlatego środowiska skupiające medyków, na podstawie wieloletniej praktyki związanej z leczeniem przypadłości wywołanych przez napoje wyskokowe, postanowiły opublikować odpowiednie wytyczne, którymi powinno kierować się społeczeństwo. I tak przeciętny Kowalski tygodniowo może wypić 25 ml wódki, 200 ml piwa czy 100 ml wina. Oczywiście zalecenia te są mocno uogólnione, ponieważ każdy organizm jest inny i w związku z tym inaczej radzi sobie ze skutkami spożywania wysokoprocentowych trunków.
Z wiekiem alkohol szkodzi bardziej
Niestety w ostatnich latach lekarze zauważyli niepokojący trend. Dotyczy on głównie osób, które skończyły 45 lat. Ta grupa społeczna często przekracza zalecaną dawkę spożycia, ponadto z reguły jest im trudniej „przestawić się” na zdrowszy tryb życia. Dodatkowo organizm nie posiada już takich zdolności regeneracyjnych jak choćby u osób, które znajdują się po 30. W związku z tym istnieje zwiększone ryzyko, że grupa ta częściej niż pokolenia młodsze będzie borykać się z bezsennością, nadciśnieniem, otyłością czy chorobami nowotworowymi. Dlatego w ostatnim czasie jesteśmy świadkami różnego rodzaju kampanii społecznych wymierzonych w nadmierne picie alkoholu, które mają na celu uświadomienie, jak poważnym zagrożeniem dla zdrowia jest to niepokojące zjawisko.