Istnieje wiele rodzajów pasz dla zwierząt. Każda z nich może mieć nieco inne zastosowanie. W przypadku śruty słonecznikowej warto pamiętać, że rzadko jest ona używana, jeśli chodzi o żywienie całkiem małych, młodych osobników. Jest jednak świetnym wzbogaceniem diety dla dorosłych zwierząt gospodarskich.
Z czego powstaje śruta słonecznikowa?
Przy produkcji oleju z nasion pewne elementy pozostają niewykorzystane. Takim produktem ubocznym jest właśnie śruta słonecznikowa. Posiada ona w składzie bardzo dobrze przyswajalne białko roślinne, które jest potrzebne do prawidłowego rozwoju zwierząt. Warto zaopatrzyć się więc w śrutę i zapewnić swojej hodowli odpowiednią dietę. Przez to, że śruta słonecznikowa jest niejako odpadem w produkcji spożywczej, można ją nabyć w korzystnej cenie. Okazuje się, że to, co nie jest już potrzebne w pozyskiwaniu oleju, może bardzo dobrze sprawdzić się do podawania jako pokarm dla zwierząt. W ten sposób można hodowca wykorzystuje pozostałe po produkcji wartościowe elementy. Co więcej, śruta słonecznikowa pochodząca z naturalnych roślin, które nie były poddawana genetycznym modyfikacjom, jest bardzo zdrowa i pozwala utrzymać zwierzęta w dobrej kondycji.
Składniki śruty słonecznikowej
Opisywany produkt, w zależności od miejsca, z którego pochodzi, może mieć różną zawartość procentową poszczególnych składników. Każda śruta słonecznikowa powinna być jednak bogata w białko, potrzebne w diecie zwierząt gospodarskich. Dostarcza im ona odpowiedniej ilości energii. Dodatkowo, to, co odróżnia ten rodzaj śruty od innych, to duża zawartość aminokwasów w białku. Poza tymi składnikami w śrucie znajdują się surowe włókna i tłuszcze, dlatego właśnie nie jest ona wskazana dla najmłodszych zwierząt. Powinno się ją wprowadzać do diety dorosłych osobników.
Korzyści dla zwierząt i hodowców
Ponieważ śruta słonecznikowa posiada tak duże ilości białka, które łatwo się przyswaja, stosując ją, dużo łatwiej jest utrzymać dobrostan zwierząt. Ponadto, kiedy ją jedzą, przybierają szybciej na masie i chętniej jedzą paszę. Dla hodowcy śruta słonecznikowa nie jest bardzo dużym wydatkiem, a może znacząco poprawić jakość jego hodowli. Zwierzęta będą lepiej odżywione, a w konsekwencji zdrowsze. Ten rodzaj produktu ubocznego jest wskazany dla różnych rodzajów hodowli. Sprawdzi się zarówno dla bydła, jak i trzody chlewnej. Warto wypróbować śrutę jako istotne wzbogacenie diety zwierząt, które w dodatku może być całkowicie naturalne, wyprodukowane bez udziału roślin genetycznie modyfikowanych.