Chleb jest podstawowym produktem spożywczym, który wszyscy znamy i kochamy. Istnieje od wieków, ale w tym czasie zaszło wiele zmian w procesie jego tworzenia. Chleb to rodzaj pożywienia, o którym wszyscy wiemy, ale jak jego spożywanie wpływa na nasze zdrowie? Chleb ma wiele zalet dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jest doskonałym źródłem węglowodanów złożonych, które są ważne dla funkcjonowania mózgu, poziomu energii i nastroju. Zawiera również białka, które pomagają budować masę mięśniową i regulują poziom cukru we krwi. Oprócz tych prozdrowotnych właściwości chleb zawiera również żelazo, magnez, cynk, miedź, mangan i selen, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Świeże pieczywo ma również wiele innych zalet, takich jak dostarczanie błonnika, który pomaga zapobiegać zaparciom i chorobom serca, obniżenie poziomu cholesterolu, zapobieganie chorobom nowotworowym, dostarczanie przeciwutleniaczy czy pomoc w kontrolowaniu wagi. Czy zastanawiałeś się jednak, jak powstaje świeże pieczywo?
Praca piekarza – proces tworzenia pieczywa
Ustaliliśmy już, że spożywanie pieczywa ma bardzo dobry wpływ na ogólny stan naszego organizmu. Zanim jednak sięgniesz po kolejną kromkę smacznego chlebka, dowiedz się jak on powstaje! Choć tajemne receptury różnią się poszczególnymi składnikami, w zależności od pracowników danej piekarni, to istnieją poszczególne etapy, które przeprowadzane są w ten sam sposób. Mowa tu o etapach takich jak:
- Przygotowanie ciasta – wyrób ciasta odbywa się w kotle dołączonym do mieszarki spiralnej. Główne składniki ciasta to mąka, woda, drożdze, kwas chlebowy i sól. Prędkość obrotów mieszarki oraz czas trwania mieszania, zależny jest od ustawień urządzenia wprowadzonych przez piekarza ciastowego. Tak przygotowane ciasto, może być poddane dalszej obróbce.
- Obróbka ciasta – przygotowane w mieszarce ciasto w kolejnym etapie trafia do tak zwanej wagodzielarki. Głównym zadaniem maszyny jest podzielenie ciasta na kawałki o równej masie i kształcie. Po przejściu przez podzespoły maszyny, piekarz wyciąga gotową kulę ciasta, którą następnie formuje w odpowiedni kształt np. klasyczny bochenek chleba. Niegdyś prace wagodzielarki wykonywało się ręcznie, jednak dzięki postępowi technologii, piekarze mogą wspomóc się odpowiednimi maszynami.
- Rozrost końcowy – odpowiednie uformowane bochenki trafiają na taśmy aparatowe lub w odpowiednie foremki, a następnie czeka je rozrost końcowy czyli ułożenie w pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze (od trzydziestu do czterdziestu pięciu stopni Celsjusza). Rozrost końcowy sprawia, że bochenek jest większy, sprężysty i smaczny!
- Wypiek ciasta – to ostatni etap procesu tworzenia pieczywa. Przygotowane, lecz jeszcze nie wypieczone, bochenki chleba trafiają do pieca piekarniczego, w którym w towarzystwie temperatury wahającej się od dwustu dziesięciu do dwustu pięćdziesięciu stopni Celsjusza, odbywa się wypiek chleba.