Systemy BIPV, czyli projektowanie instalacji fotowoltaicznych na najwyższym poziomie

W Polsce coraz częściej słyszy się o wzroście popularności innowacyjnych systemów fotowoltaicznych. Systemy BIPV, czyli wieloetapowe projektowanie i wykonywanie mechanizmów opartych na ogniwach fotowoltaicznych, które są zintegrowane z budynkami. Ich wyjątkową cechą jest implementacja indywidualnych systemów zarządzania energią, które tworzone są każdorazowo na potrzeby użytkowników instalacji. Projektowanie instalacji fotowoltaicznych w Łodzi stało się od pewnego czasu normalnością.

Moduły BIPV wykorzystywane w celu zadbania o środowisko naturalne

BIPV, czyli moduły fotowoltaiczne zintegrowane bezpośrednio z budynkiem należą do kategorii ekologicznych osiągnięć branży budowniczej. To w tym momencie przykład największej dbałości o środowisko naturalne. Zwłaszcza że projektowanie instalacji fotowoltaicznych w tym przypadku odbywa się już na etapie wznoszenia obiektu, jak i jego późniejszej eksploatacji. Fotowoltaika, Łódź, te dwa słowa zaczynają być już ze sobą kojarzone na stałe.

Właśnie w tym mieście został w najwyższym stopniu osiągnięty cel zakładający zmniejszenie wydatków na energię elektryczną. Inwestorzy, architekci coraz częściej sięgają po mniej standardowe moduły BIPV. Stanowią one alternatywę dla standardowych materiałów budowlanych, które wykorzystuje się w pokryciach dachowych czy też elewacjach. W ofertach producentów można skorzystać z modułów dostępnych w wielu rozmiarach, kolorach i kształtach.

Panele słoneczne, fotowoltaika – Łódź i jej władze nie kryją zadowolenia

Połączenie dwóch tafli, zwane też technologią szkło-szkło przy użyciu specjalnej folii ochronnej znacząco podniosło poziom bezpieczeństwa oferowanych modułów BIPV. Za sprawą tej właściwości projektowanie instalacji fotowoltaicznych stało się wykorzystywane w branży budowniczej i architektonicznej. W ten sposób tworzone są przegrody, świetliki, zadaszenia oraz balustrady. Oferowane są także w postaci zabudowy ścian, sufitów, fasad. Wykorzystuje się panele o dowolnej przezierności w zakresie 20-80%. Kształt, rozmiar oraz kolorystyka pozostaje kwestią wymagań klientów. To jednak nie wszystkie zalety jakie przynosi fotowoltaika. Dotacje z nią związane sprawiają, że przestaje istnieć bariera cenowa dla inwestycji. Stąd też władze Łodzi nie podejmowały dużego ryzyka w kwestii przeznaczenia środków pieniężnych na ten cel.

Moduły BIPV to niestandardowe rozwiązanie jakie już wcześnie umożliwiała fotowoltaika. Łódź i jej mieszkańcy korzystają z tych nietypowych przedsięwzięć w postaci atrakcyjnych wizualnie konstrukcji. To także możliwość poszerzania wiedzy know-how obywateli na temat ochrony środowiska naturalnego. Wydajne i trwałe oświetlenie oraz coraz częstsze projektowanie instalacji fotowoltaicznych przyczynia się każdego roku do szerszej skali pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Wykorzystywanie ogniw PV do zasilania instalacji klimatyzacji, wentylacji, już za kilka lat stanie się czymś zupełnie naturalnym.