Więcej niż ogrzewanie

O kominku można powiedzieć, używając popularnego hasła reklamowego, że to coś więcej niż ogrzewanie. I to prawda – daje nam on nie tylko ciepło, ale też stwarza w domu przytulną atmosferę i pozwala nam mieć kontakt z ogniem, czyli być blisko natury. Kominek, nawet gdy nie płonie w nim ogień, jest też elementem dekoracyjnym.

 

Komin na drewno – do pary z kominkiem

Rozważając wybudowanie kominka, warto poznać wady i zalety tego rozwiązania. Bo choć jest on marzeniem wielu właścicieli domów i jest niewątpliwą ozdobą wnętrza, to nie jest to propozycja dla każdego. Jeżeli mamy niewielki salon, to musimy mieć świadomość, że kominek zabierze nam jeszcze trochę przestrzeni. W kominku palimy przede wszystkim drewnem i musimy w jego pobliżu znaleźć miejsce na składowanie go – kominek trzeba co jakiś czas czyścić, a ściany w jego pobliżu też ulegają zabrudzeniu szybciej niż w innych miejscach.  Nie jest to też ogrzewanie bezobsługowe – musimy znaleźć czas, by w kominku napalić, a gdy nas długo nie ma, to wracamy do wyziębionego domu. Decydując się na kominek, musimy też pamiętać o tym, żeby na domu zamontować komin na drewno, który będzie odpowiedni do tego rodzaju ogrzewania.

 

Szczelne i odporne kominy na  drewno

Kominek może też być dodatkowym źródłem ciepła w naszym domu, wówczas wyżej wymienionymi wadami nie musimy się aż tak przejmować. Może nam służyć do tego, aby go rozpalać tylko na szczególne okazje i po to, by stworzyć miłą atmosferę. Zaletą kominka jest także to, że rzadko ulega usterkom, a nawet jeżeli się przydarzą, to nieogrzane pozostanie jedynie pomieszczenie, w którym on stoi. Instalacja kominka jest także tańsza niż w przypadku innych form ogrzewania – istnieje też możliwość rozprowadzenia ciepła, jakie daje kominek, na inne pomieszczenia. Kominy na drewno, które są odpowiednie, gdy ogrzewamy kominkiem, powinny być szczelne, odporne na wysokie temperatury, a także być wysokie i mieć odpowiednią średnicę. Ich sprawne działanie jest bardzo ważne, w innym przypadku może z kominka do naszego domu przedostawać się niebezpieczny czad. Zobacz więcej na https://www.firend.pl/