Z jakich elementów składa się konstrukcja tłoczników?

Dla wielu z nas konstrukcja tłoczników wciąż pozostaje zagadką, a szkoda, bo to urządzenia o bardzo szerokim zastosowaniu, więc warto poznać je nieco lepiej. Z czego zatem składa się konstrukcja tłoczników? Jakie elementy tworzą tłoczniki? Nasz tekst dostarczy Ci przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Czym są tłoczniki?

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od określenia, co skrywa się pod pojęciem tłoczników. O jakich dokładnie urządzeniach mowa? Tłoczniki to rozwiązania stosowane przy obróbce plastycznej elementów o małej grubości w stosunku do pozostałych wymiarów. 

Są to urządzenia wielotaktowe, co jest jednoznaczne, z tym że pełną pracę wykonują w kilku ruchach, a każdy kolejny nacisk tłocznika skutkuje nadaniem obrabianemu elementowi kolejnych cech. Samo wykonanie detali odbywa się w prasie, zaś obróbce poddawane są takie materiały jak blacha, folia, tektura, czy papier. Tłoczniki znalazły bardzo szerokie zastosowanie przy wytwarzaniu elementów do maszyn i urządzeń dla różnych segmentów rynku. 

Z czego zbudowane są tłoczniki?

Tłoczniki to rozwiązania produkowane z surowców trwałych i odpornych na wpływ czynników zewnętrznych. Dzięki temu świetnie radzą sobie w trudnych warunkach pracy, są odporne na uszkodzenia mechaniczne, czy wahania temperatury. W zależności od przeznaczenia konstrukcja tłoczników może być wytworzona z blachy stalowej, miedzianej lub aluminiowej. Na przestrzeń roboczą tego narzędzia składają się matryca i stempel. 

Zadaniem matrycy jest kształtowanie obrabianego przedmiotu poprzez gięcie, wykrawanie, dziurkowanie, tłoczenie, czy zaginanie. Z kolei zadaniem stempla jest kształtowanie obrabianego elementu w procesie wycinania, dziurkowania i tłoczenia. Same części robocze stempla oraz matrycy wykonywane są ze stali narzędziowej lub z węglików spiekanych, czyli po raz kolejny z solidnych surowców, które pozwalają na seryjne lub jednostkowe wykonanie nawet bardzo skomplikowanych wzorów.