Odpowiednia konstrukcja do paneli fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna zazwyczaj jest dość kosztowna, ponieważ na ogólną cenę składa się konstrukcja do paneli fotowoltaicznych oraz panele solarne. Ale jak najbardziej warto się na tę innowacyjną instalację zdecydować. A to dlatego, że wydatek jest jednorazowy, po którym następują same korzyści w postaci o wiele niższych rachunków za energię elektryczną. Dodatkowo trzeba wspomnieć o tym, że chcąc zmienić instalację na fotowoltaikę, można ubiegać się o dofinansowanie, dzięki któremu część kosztów może zostać nam zwrócona. Przed przystąpieniem do montażu paneli fotowoltaicznych, polecamy zapoznanie się z rodzajami konstrukcji, aby jak najlepiej dopasować ją do rodzaju dachu i kąta padania promieni słonecznych.

Dlaczego prawidłowa konstrukcja jest tak ważna?

Kluczowe w fotowoltaice są z całą pewnością panele słoneczne, ale nie mniej istotnym elementem instalacji jest konstrukcja mocująca. Jej rolą jest nie tylko zabezpieczenie paneli przed działaniem wiatru, ale też sprawienie, żeby instalacja była jak najbardziej wydajna. Trzeba pamiętać też o tym, żeby dopasować ją do rodzaju dachu – inny montaż będzie na dachu płaskim, a inny na spadzistym. Jest też jeszcze trzecia opcja, a mianowicie może zostać zastosowana konstrukcja naziemna do paneli słonecznych. Innymi słowy panele słoneczne znajdują się wówczas nie na dachu, lecz na ziemi. To na co powinniśmy zwrócić uwagę niezależnie od tego, jaki rodzaj konstrukcji wybierzemy, to żeby wszystkie jej elementy były najwyższej jakości. A zatem odporne na korozję oraz działanie wysokich temperatur, spowodowanych przez słońce. W sklepie internetowym Nowa Elektro można zamówić wszystko to, co jest niezbędne do montażu instalacji fotowoltaicznej – od falowników, po szyny, śruby, klemy, profile, zatrzaski, boczne uchwyty etc. Chcąc zapoznać się z asortymentem wystarczy odwiedzić stronę sklepu https://nowaelektro.pl/konstrukcje/, gdzie wszystkie elementy dostępne są w atrakcyjnej cenie i najwyższej jakości. Za jakość tą odpowiada między innymi innowacyjna powłoka Magnelis, wyjątkowo dobrze odporna na działanie korozji. O czym najlepiej świadczy fakt, że producent daje nawet dwadzieścia pięć lat gwarancji antykorozyjnej. 

Konstrukcja na dachach skośnych oraz płaskich

W Polsce dominują dachy skośne, które są doskonałe do montowania na nich paneli słonecznych. A to dlatego, że łatwo można znaleźć idealny kąt nachylenia. W przypadku dachów pokrytych dachoblachówką, konstrukcja do paneli fotowoltaicznych opiera się często na szynie montażowej, która wykonana jest z aluminium. Następnie konstrukcja przymocowywana jest do krokwi. W przypadku dachów płaskich konieczny jest zakup specjalnych stelaży, umożliwiających uzyskanie odpowiedniego kąta nachylenia paneli. Jeżeli chodzi o system mocowań to jest kilka opcji, np. mocowanie do betonowego dachu lub z wykorzystaniem konsoli. Przy czym pamiętajmy o ty, żeby przed przystąpieniem do montażu  sprawdzić konstrukcyjną wytrzymałość budynku. Stosowany dokument może wystawić konstruktor bądź rzeczoznawca. 

Konstrukcja naziemna

W sytuacji, gdy nie ma możliwości montażu paneli na dachu, czego powodem może być chociażby wspomniana zbyt niska wytrzymałość konstrukcyjna, wtedy pozostaje nam montaż na gruncie. Co ważne, nowoczesna konstrukcja naziemna do paneli fotowoltaicznych jest bardzo wytrzymała, solidna i może być montowana dosłownie wszędzie – bez względu na rodzaj podłoża. W grę wchodzą dwa warianty, a mianowicie konstrukcja jednopodporowa pionowa lub konstrukcja dwupodporowa pozioma.