Co zrobić z odpadami po generalnych porządkach?

Każda okazja do zrobienia porządku w domu, garażu czy firmowym magazynie jest dobra. Przewietrzenie pomieszczeń, zorientowanie się gdzie, co jest i pozbycie niepotrzebnych gratów. Ale zawsze pojawia się pytanie. Co zrobić z całą masą śmieci i odpadów, które po tym sprzątaniu pozostają? Czy jest gdzieś skup kabli, żeby pozbyć się plątaniny uszkodzonych przewodów?

Można spakować wszystko i po prostu wyrzucić. Zanieść na śmietnik, wpakować razem do zwykłego kontenera. Tylko, że wtedy nasze zachowanie będzie podobne do tych, co podrzucają wory ze śmieciami w lesie albo zostawiają przy drogach. Dołożymy środowisku śmieci, których samo nie przerobi i zanieczyścimy na wiele setek, a może tysięcy lat. Przykładowo plastik na rozłożenie potrzebuje od 100 do 1000 lat, ze względu na rodzaj użytych do produkcji materiałów. Metalowe puszki po produktach spożywczych rozkładają się w 10 lat, natomiast aluminiowe już około 200. Rekordzistą jest szkło, które nietknięte może przeleżeć nawet 4000 lat! Liczby są bezlitosne. Metale szlachetne nie rozkładają się prawie wcale. Dlatego zanim wyrzucisz kolejną plastikową torbę zmieszanych odpadów, zastanów się czy możesz zapobiegać globalnemu zaśmieceniu.

Segregacja – zabawa w kolory

Najprostszym sposobem jest podjąć codzienną, regularną walkę ze śmieciami. Segregacja nie musi być trudna, ani uciążliwa. Trzeba się jej po prostu nauczyć, by weszła w krew i stała się zwykłą czynnością. Kontenery na szkło, plastik, papier są doskonale oznaczone i widoczne zarówno w dużych miastach jak i w małych wioskach. Zamiast bezmyślnie wyrzucać szklany słoik, zdejmij z niego papierową etykietę i metalowe wieko. Zielony śmietnik- słoik, niebieski- papierowa etykieta, żółty- wieczko. Każdy przedszkolak się tego uczy na zajęciach z ekologii, dorośli muszą się tego nawyku nauczyć sami.

Skup kabli przesyłowych – czy warto?

Ale wracając do naszych generalnych porządków. Tu odpady mogą sprawić o wiele więcej trudności. Zepsute urządzenia elektroniczne, sterty kabli, kartony po sprzętach domowych, styropiany, stary akumulator i wiele innych ekologicznie niebezpiecznych śmieci, które nie nadają się do kolorowych kontenerów.

W tym przypadku warto poszukać najbliższego skupu złomu, co będzie najlepszym rozwiązaniem zarówno dla środowiska jak i naszego portfela. Prowadzony jest tam na przykład skup kabli, skup kabli przesyłowych, skup metali, makulatury i odpadów poprodukcyjnych.

Odzyskiwanie surowców wtórnych ze zużytych kabli, ma pozytywny oddźwięk proekologiczny, jakim jest przerobienie ich na granulat nadający się do ponownej produkcji, ale i możliwość dodatkowego zarobku.

Miedź to cenny metal, który prawie w 100 procentach nadaje się do recyklingu. Zakładając, że blisko połowa urządzeń elektrycznych wykorzystuje przewody miedziane, a źródła tego surowca naturalnego nie są nieskończone, stąd wartość, jaką ma skup kabli miedzianych.

Warto o tym pamiętać porządkując swoje najbliższe otoczenie i zmagając z plątaniną uszkodzonych przewodów.