Ogród dla leniwych – zakładanie przydomowej roślinności przy niskich nakładach pracy

Jeśli myślałeś, że piękny ogród zrobi się sam, to jesteś w dużym błędzie. Nie istnieją rośliny bezobsługowe, każda zieleń wymaga systematycznej pielęgnacji oraz sezonowych prac, które uporządkują cały ekosystem. Nie masz czasu stać się zagorzałym ogrodnikiem? Chcesz zadbać o ogród, ale przy najmniejszym wysiłku? Bez wielu godzin spędzonych z narzędziami ogrodniczymi w ręku też można stworzyć bujną roślinność!

Mało wymagające rośliny

Zrezygnuj z roślin egzotycznych, jeśli nie chcesz poświęcać zbyt wiele czasu na prace w ogrodzie. Rodzime gatunki są mniej wymagające i łatwo przyjmą się w danym klimacie, otoczeniu. Nawet bez specjalnej pielęgnacji są w stanie wzrastać samoistnie wykorzystujące swoje przystosowanie do gleby, wilgotności i innych warunków siedliskowych. Zakładanie ogrodów, które nie są czasochłonne powinno rozpocząć się od inwestycji w drzewa, oliwniki wąskolistne, świerki czy jałowce. Także wiele rodzajów pnączy, bluszczu nie będą absorbowały naszej uwagi, a w krótkim czasie same zgęstnieją przed domem.

Przydatne urządzenia do dbania o ogród

Z pewnością wysokiej jakości sprzęt będzie stanowił spore ułatwienie przy podstawowych pracach ogrodniczych. Inwestycja w rozsiewacz nawozów, urządzenie do zwijania węża ogrodowego czy przedłużacze do kosiarek będą nieocenione w kwestii zaoszczędzenia czasu. Podobnie w przypadku automatycznego systemu podlewania, który nawodni działkę prawidłowo i bez naszej manualnej pomocy. Także w tym przypadku zaoszczędzony zostanie nasz czas, który poświęcilibyśmy na podlewanie ogrodu. Do drobnej roślinności warto zastosować mikro zraszacze, linie kroplujące, które będą bardziej ekonomicznym alternatywnym rozwiązaniem. Każdy ze wspomnianych systemów może być dostosowany do danej grupy roślinności, dzięki czemu bez odpowiedniej wiedzy właściciela ogrodu będzie on rozkwitał w należytym porządku. Odpowiednio zaprogramowany sterownik włączy się w określonym czasie, dozując wystarczającą ilość wody do potrzeb roślin.

Rozwiązania na długi czas

Oprócz specjalnych systemów nawadniania czy też narzędzi można skorzystać z innych ułatwień w postaci długo działających nawozów. Te substancje odżywcze przeznaczone dla roślin będą porcjowane przez specjalistyczne granulki. Im bardziej żyzna gleba, wilgotna, tym składniki pokarmowe na dłużej będą wystarczające. W ten sposób nawóz wykona wiele czynności za nas. Stosując wszystkie wspomniane wskazówki można stwierdzić, że zakładanie ogrodów nie jest trudne.

http://www.garden-service.pl/zakladanie-ogrodu