W trosce o dane personalne

Ochrona danych osobowych w firmie to zagadnienie bardzo ważne w kontekście prywatności podstawowych danych personalnych. Nikt przecież nie lubi, kiedy posługują się nimi osoby nieuprawnione, do tego w celach często dla nas uciążliwych. Choćby w kampaniach reklamowych, kiedy dosłownie jesteśmy zasypywani setkami maili i nękani telefonami telemarketerów. Oczywiście każdy z nas musi zdać sobie sprawę, że bez tych wrażliwych informacji pracodawca nie będzie w stanie przeprowadzić podstawowego procesu rekrutacji, dlatego wcześniej warto poznać zagadnienia, związane z udzielaniem wiadomości o swojej osobie.

RODO, czyli zaostrzamy przepisy

Do niedawna różnego rodzaju rozporządzenia czy wewnętrzne regulaminy niejako „po macoszemu” traktowały terminy, odnoszące się do ochrony danych osobowych. Jednak coraz większa presja społeczeństwa, w naszym przypadku europejskiego społeczeństwa spowodowała, że dyplomaci zasiadający w Parlamencie Europejskim, postanowili bliżej przyjrzeć się temu problemowi. Wskutek ich dywagacji i rozważań opracowano Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, czyli popularne RODO. Dzięki temu dokumentowi ochrona danych osobowych w firmie zyskała całkowicie nowe znaczenie. Po ratyfikacji RODO każdy pracownik otrzymał dodatkowy „parasol ochronny”, zabezpieczający przed dostaniem się wrażliwych informacji personalnych w niepowołane ręce.

Polskie a europejskie prawo

W związku z przystąpieniem naszego kraju do wspólnoty Unii Europejskiej wiele przepisów musiało zostać odpowiednio zmodyfikowanych w sposób, pozwalający bez problemów przyjąć dyrektywy unijne. Tego rodzaju wymóg był obowiązkiem, którego my, jako naród, z pełną świadomością się podjęliśmy. Wskutek tych działań po dziś dzień następuje nowelizacja poszczególnych zapisów prawa, zapewniająca zgodność z obostrzeniami wprowadzanymi w innych państwach członkowskich. Zakres zmian dotknął też wiadomości personalne. Ochrona danych osobowych w firmie stała się obecnie obiektem bardzo rygorystycznych kontroli, dlatego warto jak najszybciej zastosować się do tych przepisów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *